9 Ağustos 1990 Perşembe

19.9.3 OPERA

Ekim 1965 tarihli “Devlet Tiyatrosu Dergisi”nin yazdığına göre, "Madam Butterfly" yurdumuzda ilk kez, 1941 yılında, Türk diliyle temsil ve icra edilmiş.

Mesude Çağlayan (Cio-Cio-San), Necdet Demir (Suziki), Aydın Gün (F.B.Pinkerton), Orhan Günek (Prens Yamadori) ve Nurullah Şevket Taşkıran (Bonzo Amca) baş rollerde oynamışlar.

G. Puccini'nin bu eserini Prof. Carl Ebert sahneye koymuş. Dekor ve kostümlerini Turgut Zaim, Arif Kaptan ve Tarık Leventoğlu çizmişler.

Livrenin tercümesi, Ferit Alnar, Necil Kazım Akses, C. Emrem ve Cevat Memduh Altar'dan kurulmuş bir müzisyen ve müzikologlar grubu tarafından yapılmış.

Orkestrayı Şef Ferit Alnar idare etmiş.

Bu bilgileri Lütfi Ay'ın yukarıda sözünü ettiğim Tiyatro Dergisi'ndeki yazısından öğrendim.

Lütfi Ay, "Şimdi, o ilk opera temsiline nasıl bir merak ve heyecan içinde gittiğimizi, sonra eski Halkevi Tiyatrosu'ndan ne büyük bir gönül ferahlığı içinde çıktığımızı hatırlıyorum." diye ekliyor.

Yıllar sonra yukarıdaki satırları tekrar okurken gene çok duygulandım. Bir kez daha Atatürk'e neler borçlu olduğumuzu düşündüm.

"... Bu engellerin ortadan kaldırılması ancak Cumhuriyet devrinde, büyük Atatürk'ün temellerini attığı ilkeler sayesinde mümkün oldu" diyor, Lütfi Ay.

Sözünü ettiğim derginin kapağına 18 Ekim 1965 diye tarih atmışım. Gene Madam Butterfly'ı seyretmeye gitmiş olmalıyım.

Bir gidişimde, perde açıldığında dekor alkışlanmıştı. Pek alışık olmadığımız bir şeydi. Acaba bu, o 18 Ekim gecesi mi olmuştu?

Hatırlamıyorum.

Leyla Gencer daha yurt dışına gitmemişti ve biz onu dinleme fırsatını bulmuş şanslı bir kuşaktık.

Ama dinlediğim opera sanatçıları içinde beni en çok etkileyen Suna Korad olmuştur.

1954 yılında "Donizetti’nin Lucia di Lammermoor" operasında ilk kez onu tanımış, çok etkilenmiş, yanımdaki koltukta oturan hanıma, “müthiş” demiştim. Hanım da bana, “gelinim” demişti.

Sonra Suna Korad’ı 1956 yılında, en sevdiğim opera olan, "La Traviata"da dinledim.

Ve diğerleri. Rol aldığı tüm operalara gittim.

1972 yılı Aralık ayı Noel gecesinde ise Hollanda’nın en önemli televizyonlarından olan ve bütün dünya ülkelerine yayın yapan AVRO televizyonunda “Ave Maria” aryasını söylemişti.

Bu aryayı defalarca, aynı heyecan ve beğeni ile, radyoda dinledim.

Ama ne yazık ki plağını alamadım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme