22 Ağustos 2010 Pazar

24.2.16.2 KIRIK ÇATAL

Belki gene 1971 yılı idi. Daha arsayı almamıştım. Ankara’dan arkadaşlarımla tatile gelirdim. Yemek yenecek çok fazla bir yer yoktu. Belki vardı. Biz bilmiyorduk. Kale yolundan limana doğru giderken sol kolda, Han’a gelmeden önce, merdivenle çıkılan bir köfteci dükkanı vardı. Terasında otururduk. Renkli lambaları vardı. Köfte yer Dimitrakopulos diye bir şarap içerdik.

Ben o merdivenle çıkılan köfteci dükkanını çok kişiye sordum. Adını öğrenmek istiyordum. Hiç kimse bilemedi. Ama bugün, sevgili Ayşe Temiz benim tarifime çok uyan bir yeri 'Kırık Çatal' diye adlandırdı. Acaba adını bilemediğim o yer gerçekten Kırık Çatal mıydı?

Ben bu 'acaba'nın yanıtını Ayşe Temiz'den beklerken, Ankara'dan sevgili Nurtaç Özler bir yorum gönderdi. "Evet, Olcay hanım'cığım, o söylediğiniz yerde ben de köfte yiyip, Bodrum'da üretilen keskin Dimitrakopulos şarabından içtiğimi hatırlıyorum. Arkadaşınız Ayşe Temiz haklı orasının ismi Kırık Çatal'dı. İsmiyle uyumlu olsun diye servisteki çatalların bir dişi kırıktı".

Düşünebiliyor musunuz, kırk yıl sonra o köfteci dükkanının adını öğrendim. Ayşe Temiz'e ve Nurtaç Özler'e binlerce teşekkür ediyorum. Gerçekten beni çok mutlu ettiler.

Meğer o Kırık Çatal ne kadar meşhur bir lokantaymış. Çok yakın bir tarihte Mehmet Ertüzün’ün “benim bildiklerim bu kadar...” anı kitabında da karşıma çıkmaz mı. Hem de fotoğrafı ile birlikte.


Mehmet Ertüzün çok yakın bir tarihte şu bilgileri de vermektedir. "Kırık Çatal Lokantası'nın o zamanki sahibi Cahit (fotoğrafta arka planda) şimdilerde taksi şoförlüğü yapmakta olup Bodrum Belediyesi'nin yanındaki durakta bulunmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder