30 Ekim 2010 Cumartesi

35.3 YOZLAŞMA (TÜRKÇE'DE)

"Türkçede yozlaşma" kısmına Feyza Hepçilingir ile başlamak istiyorum.

Feyza Hanım, her cumartesi günü Cumhuriyet Gazetesi'ndeki "Türkçe
Günlükleri" başlıklı köşesinde yazılar yazar, bizlere bilmediklerimizi
öğretirdi.

Kendisini, gazeteden ayrıldığı son güne kadar izledim ve ondan çok şey
öğrendim.

Zaman zaman sorular sordum ve her soruma muhakkak bir yanıt aldım.

Ve şimdi onları burada sizlerle paylaşacağım.

Ama önce bir yazışmadan söz etmek istiyorum.

Sayın Feyza Hepçilingirler’in Cumhuriyet Gazetesi’nde her Cumartesi günü çıkan yazılarını bloguma almıştım. Kitabımda da olmasını istiyordum. Hem de çok istiyordum. Ama beni unutmuş olabilirdi. Hem kendimi hatırlatmak hem de bu masum arzumdan kendisini haberdar etmek için çok yakın bir tarihte bir mesaj gönderdim. Anında yanıt geldi. Beni çok mutlu eden bu yanıtı bir anı olarak saklamak istiyorum.
Sevgideğer ve saygıdeğer Olcay Hanım,
Sizi unutur muyum hiç!Yazılarımdan yapacağınız alıntılar bana ancak gurur verir.Adımı anmanıza çok çok teşekkür ederim.Nice sağlıklı, mutlu, verimli yıllar dilerim.Sevgimle...

Feyza H.
FEYZA HEPÇİLİNGİRLER
Ayvalık'ta doğdu. İlkokulu ve ortaokulu Ayvalık’ta, liseyi İzmir Kız Lisesinde okudu. İstanbul Yüksek Öğretmen Okulunu ve İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. İzmir Kemalpaşa ve İzmir Karataş liselerinde edebiyat öğretmeni ve Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesinde öğretim görevlisi olarak çalıştı. (...) 1992’de İstanbul’a yerleşti. Burada, Dilko Dersanesi, İnanç Lisesi, Galatasaray Üniversitesi gibi çeşitli eğitim kurumlarında çalıştı. Yıldız Teknik Üniversitesinden emekli oldu. (...) Türkçenin yanlış ve kötü kullanımını eleştirdiği Türkçe “Off” adlı kitabıyla büyük ilgi uyandırdı. Bu kitap üst üste baskılar yaptı. (...) Kimi gazete ve dergilerin yanı sıra Cumhuriyet gazetesi Kitap ekinde 9 yıl süreyle “Türkçe Günlükleri” adlı köşede yazdı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme