29 Temmuz 2010 Perşembe

13.3 ÇAPANZADE ÖMER HULUSİ EFENDİ

2000 yılının Haziran ayında Bodrum'a gitmeden önce fotoğraflarla beraber yaklaşık beşyüz sayfa tutan anılarımın tümünü ağabeyime, Haluk ve Melek Erbel'e verdim.    Okusunlar, yanlışlar varsa düzeltsinler, eksikler varsa tamamlasınlar,  fazlalar varsa atsınlar diye.

Anıların tamamından bir tane de Murathan Mungan'a gönderdim.  Eleştirsin diye.

Kardeşim Hatice Mualla Görkey'e de bir takım verdim. Çünkü son gün, saatler süren  fotokopi çekimi sırasında ve  aynı gece sabaha kadar okuma karşılaştırmasında bana yardımcı oldu.

"Kökler" diye adlandırdığım atalarımızla ilgili kısmı ise bütünün içinden aldım ve ayrı bir dosya haline getirdim.    Birini ailemizin değerli büyüğü Semra (Ünsaç) ablama, diğerini ailemizin değerli damadı Dr. Abdullah Öztemiz'e gönderdim.   Burada  amacım bana verilen bilgilerin, belgelerin ve fotoğrafların tarafımdan doğru kullanılıp kullanılmadığına bakılması içindi.

Semra ablamdan ayrıca Nişantaşılı akrabalarımın dosyayı sırayla okumalarına önderlik etmesini rica ettim.

Bodrum dönüşü ilk teşekkür sevgili kuzenim Prof. Dr. Saman Belgerden'den geldi.  Beni hem kutluyor hem de bir yerlerde okuduğu ve çok beğendiği "hatıralar bizim değildir" özdeyişine uygun bir iş yaptığım için beni yüreklendiriyordu.

Saman aynı zamanda annesi sevgili Şakire yengenin de bizim gibi Yozgatlı Çapanzade soyundan geldiğini söylüyor ve böylece büyük dedeleri Ömer Hulusi Efendi'nin  Muzıka - i  Humayun Kumandanı Mirliva Osman Paşa'nın amca çocuğu olduğu ortaya çıkıyordu.

Bu arada, Çapanzadeler hakkında neredeyse bir külliyesi olan Dr. Abdullah Öztemiz de Gemlik'ten Ömer Hulusi Efendi'nin iki oğlu hakkında belgeler gönderiyordu.  Böylece hem ailemiz hakkında bilgiler çoğalıyor, hem de benim anılar gittikçe daha da zenginleşiyordu.

Abdullah'ın gönderdiği belgelerin yeterli olmasına karşın, önleyemediğim araştırma  merakım bir yandan, sevgili  Hatice Mualla'nın beni şımartan kardeşliği diğer yandan,   3 Nisan 2001 günü  kendimi Atatürk Kitaplığı'nın kapısında buldum.

Ah! şu kireçlerim bana birkaç yıl daha müsaade etseydi ne olurdu?

Ben kütüphaneleri çok severim.   Her gün gidebilirim.   Hatta orada yaşayabilirim.

Ben bir de lügatleri çok severim.   Hele herkesin uykuda olduğu o çok geç saatlerde, bir sözcüğün peşinden koşmak ve aynı manaya gelen diğerleriyle karşılaşmak ne sevindiricidir.   Lügatler insanları yalnız sevindirmezler, aynı zamanda zenginleştirirler de.

***

Ömer Hulusi Efendi'den söz ediyorduk, değil mi?

Ömer Hulusi Efendi'nin babasının Kapucu Başı Hamza Bey, onun babasının Süleyman Bey, onun da babasının Ahmet Paşa (Çapanoğlu) olduğunu Celalettin Çapanoğlu'ndan gelen bilgilerden öğreniyoruz.

Gene aynı kaynağa göre, Ömer Hulusi Efendi'nin  Süleyman Tevfik Bey adında bir kardeşi
varmış.

Ve dört de çocuğu.  Sırasıyla Agah Efendi,  Müşir  Ahmet Şakir Paşa, Ata Bey ve Nebil Bey.

Yaş sırasına göre Agah Efendi ile başlamam gerekirken, Şakire yengeyi bekletmemek için,
Müşir Ahmet Şakir Paşa'ya öncelik veriyorum.

2 yorum:

 1. Değerli Olcay Hanım,
  Bendeki Çapanoğlular Soy Ağacımızın 15.00 paftasında Ömer Hulusi Beyin 4 çocuğu olduğu kaydı vardır.
  Agah Efendi
  Muşir Ahmet Paşa
  Atabey Bey;çocukları hakkında bilgi edinemedim
  Nebil Bey;çocukları hakkında bilgi edinemedim
  Bir de şu hususu açıklamak isterim. Ömer Hulusi EfendiBüyük Dedemiz Süleyman beyin torunu ve Hamza Beyin oğludur. Ömer Hukusi beyin bir erkek kardeşi vardır, Süleyman Tevfik bey ve çocukları hakkında bilgi edinemedim.
  Eğer akrabalarınızdan Atabey Bey, Nebil Bey ve Süleyman Tevfik Bey hakkında bana bilgi verecek kimseler varsa çok memnun olurum.
  Sizi kuzenim Abdulkadir Çapanoğlu ile Bodrum'da evinizde şahsen tanımaktan inanın çok mutluyum.
  Selamlar
  M. Celalettin Çapanoğlu

  YanıtlayınSil
 2. Değerli Olcay Hanım,

  11 Temmuz 2013 günü kuzenim Abdulkadir Çapanoğlu ve eşi Nedret ile sizi Bodrum’da evinizde tanımaktan çok mutlu olduğumu telrarlamak isterim.

  Kayıtlarımdaki 15.00. Soy Ağacı Paftasında Çapanzade Ömer Hulusi Efendi kayıtlıdır.

  Ömer Hulusi Efendi’nin babası Kupucubaşı Hamza Beydir ve dedesi de bizlerin büyük dedemiz Süleyman beydir. Süleyman beyin babasıda Ahmet Paşa (Çapanoğlu) dur.

  Ömer Hulusi Beyin bir kardeşi vardır Süleyman Tevfik Bey ve yaptığım araştırmalarında çocukları hakkında her hangi bir bilgi bulamadım. İstanbul’da ikamet etmesi kuvvetle muhtemeldir.

  Ömer Hulusi Beyin 4 çocuğu vardır.
  Agah Afendi
  Müşir Ahmet Şakir Paşa
  Atabey Bey
  Nebil Bey
  Atabey Bey ve Nebil Bey hakkında yaptığım araştırmalarında çocukları hakkında her hangi bir bilgi bulamadım.

  Daha öncede belirttiğim gibi değerli yazılarınızı Çapanoğlular’la ilgili olanlarını Çapanoğlular Aile Sitemizde kaynak olaral sizi gösterip yayınlamak beni çok mutlu edecektir.

  Eğer tanıdık ve akrabalarınız Süleyman Tevfik Bey, Atabey Bey ve Nebil Bey’in çocukları hakkıında bilgi sahibi iseler ve bana bildirirlerse çok memnun olurum.

  Kuşadasından Selam ve sevgiler

  M. Celalettin Çapanoğlu

  YanıtlayınSil